Două treimi dintre români „visează” conspirații legate de Covid-19

În opinia a aproape două treimi dintre români (65.7%), pandemia Covid-19 a fost provocată de elitele globale pentru a impune controlul asupra populației lumii, arată un sondaj INSCOP.

Sub o treime (28.4%) crede că pandemia de Covid-19 a apărut în mod natural așa cum s-a întâmplat și cu alte pandemii din istoria omenirii.

Nu știu sau nu răspund la această întrebare 5.9% dintre respondenți.

Aproape o treime dintre români cred în existența unor cipuri în vaccin

28,5% dintre respondenți cred că există un plan la nivel global pentru implantarea de cipuri prin vaccinare.

Totuși, o proporție covârșitoare de 66% respinge această teorie, iar 5,5% nu știu sau nu răspund.

Pe de altă parte, cei 66% care nu cred în această teorie nu se regăsesc și în rândul persoanelor vaccinate anti Covid-19.

În acest moment, România are o rată de vaccinare extrem de slabă, aproape 9 milioane de români (circa 41% din populație) fiind vaccinați cu schema completă.

O analiză arată că persoanele care cred în teoriile conspirației legate de Covid-19 au mai multe șanse să se infecteze, să-și piardă locul de muncă și să fie izolați social.

Doar jumătate dintre români cred că au fost expuși la știri false

54,7% dintre respondenți apreciază că în ultimele luni au fost expuși la știri false sau dezinformări în foarte mare și mare măsură.

41,8% dintre respondenți spun că au fost expuși în mică măsură sau foarte mică măsură/deloc.

Alți 3,6% nu știu sau nu răspund la această întrebare.

CITEȘTE ȘI: 29% dintre români cred că banii cash răspândesc coronavirus

- Publicitate -

Vinerea Mare, ziua cu cele mai multe comenzi înregistrate pe Glovo

Anul trecut, în Vinerea Mare s-a înregistrat cel mai ridicat volum de comenzi prin platforma Glovo din cele trei...

Cum arată centrul de fulfillment operat de Helpship în CTPark Oradea

Helpship operează un centru logistic de 20.000 mp și spații de birouri de 1.200 mp, situate în CTPark Oradea,...