LIFE IS HARD plătește 200.000 euro pentru 10% din acțiunile Pointer Systems

LIFE IS HARD preia 10% din acțiunile Pointer Systems, companie care asigură servicii de asistență de urgență pentru evenimente neprevăzute, domestice sau care țin de mobilitate.

Valoarea tranzacției se ridică la 200.000 euro și se va derula prin LIH Ventures, brațul de investiții al LIFE IS HARD, creat pentru a susține dezvoltarea startup-urilor din domenii conexe pieței de asigurări.

Pointer Systems oferă pachete cu o configurație complexă și îmbină mai multe servicii prin care asigură intervenții rapide în cazul unui eveniment neprevăzut.

În Europa de Vest, penetrarea acestor servicii este foarte ridicată, spre exemplu în Olanda, 40% dintre șoferi au abonament de asistență pentru mobilitate rutieră, iar în Marea Britanie peste 4 milioane de imobile au contractat o formă de abonament pentru servicii de asistență tehnică.

CITEȘTE ȘI: Allianz-Ţiriac a vândut asigurări în valoare de un miliard lei în acest an

- Publicitate -

Vinerea Mare, ziua cu cele mai multe comenzi înregistrate pe Glovo

Anul trecut, în Vinerea Mare s-a înregistrat cel mai ridicat volum de comenzi prin platforma Glovo din cele trei...

Cum arată centrul de fulfillment operat de Helpship în CTPark Oradea

Helpship operează un centru logistic de 20.000 mp și spații de birouri de 1.200 mp, situate în CTPark Oradea,...