Enel începe lucrările de extindere a unui parc eolian din SUA

Enel Green Power a început proiectul de extindere cu 199 MW a parcului eolian Cimarron Bend din comitatul Clark, statul Kansas.

Noua secțiune, formată din 74 de turbine, va crește capacitatea parcului eolian la 599 MW, de la 400 MW în prezent, astfel că Cimarron Bend va deveni cel mai mare parc eolian din portofoliul Enel din America de Nord.

Proiectul în valoare de peste 281 de milioane de dolari urmează să fie finalizat până la sfârșitul anului 2020.

Primele două faze ale Cimarron Bend au intrat în funcțiune în 2016 și 2017, după investiții totale de peste 891 de milioane de dolari.

Ca urmare a extinderii capacității cu 199 MW, Cimarron Bend va genera un total de peste 2,7 TWh pe an, evitând emisii de 1,8 milioane de tone de CO2.

Energia electrică dintr-o secțiune de 150 MW a extinderii este vândută în baza unui contract de vânzare a energiei electrice (PPA) pe 15 ani cu firma de servicii electrice Evergy.

Contractul PPA va include sprijinul pentru programul Renewables Direct al Evergy, care permite clienților comerciali și industriali să compenseze un procent din consumul de energie prin utilizarea de surse regenerabile. În ianuarie, Evergy s-a angajat să reducă, până în 2050, emisiile de carbon cu 80% față de nivelul din 2005.

- Publicitate -

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.