Puterea de cumpărare a românilor a rămas constantă în 2016

Potrivit unui Studiu GfK privind puterea de cumpărare în 42 de țări europene, România se află pe locul 33 în clasamentul european al puterii de cumpărare, la fel ca în 2015.

Venitul înregistrat de România reprezintă aproximativ o treime din media europeană. În comparație cu 2015, România a crescut cu aproape 12% puterea nominală de cumpărare pe cap de locuitor.

România se află în acest clasament sub țări precum Muntenegru, Ungaria sau Turcia, dar peste Bulgaria.

Top 10 țări europene după puterea de cumpărare

Clasament

2016 (2015)

ȚarăNr. locuitoriGfK Putere de cumpărare pe cap de locuitor în 2016 (€)
1 (1)Liechtenstein37,36663,011
2 (2)Elveția8,237,66642,300
3 (4)Luxemburg576,24930,248
4 (3)Norvegia5,213,98527,893
5 (9)Islanda332,52924,272
6 (5)Danemarca5,707,25123,699
7 (7)Austria8,584,92622,536
8 (10)Suedia9,851,01721,966
9 (8)Germania81,197,53721,879
10 (6)Marea Britanie65,110,03421,141
Europa (total)673,454,75913,672

Sursa tabel: GfK Puterea de cumpărare în Europa 2016  

Top zece județe din România

Dacă comparăm cele 42 de județe din România, bucureștenii au cea mai mare putere de cumpărare: 6.288 de euro pe cap de locuitor, cu 50 de procente peste media pe țară. Această cifră plasează locuitorii capitalei la aproximativ același nivel cu locuitorii din Polonia (locul 29 în Europa).

Clasament

2016

ȚarăNr. locuitoriGfK Putere de cumpărare pe cap de locuitor în 2016 (€)
1București1,855,5266,288
2Timiș695,2354,987
3Cluj700,4434,931
4Ilfov430,7994,916
5Brașov550,6474,537
6Constanța683,0774,523
7Sibiu399,9084,426
8Arad426,1804,349
9Prahova747,2574,316
10Argeș600,0264,263

Sursa tabel: GfK Puterea de cumpărare în România 2016  

Județele aflate în top 10 sunt singurele cu o putere de cumpărare peste media națională, toate celelalte 32 situându-se sub aceasta.

Județul Vaslui ocupă ultimul loc între cele 42 de județe din România. Puterea de cumpărare a locuitorilor săi este de 3.054 de euro. Aceasta este cu 28% sub media pe țară și la aproximativ același nivel de venit disponibil cu locuitorii Serbiei sau Macedoniei (poziția 35, respectiv 36 în Europa).

- publicitate -