În luna februarie, indicele agenției Blitz a arătat o creștere anuală a pieței imobiliare din Cluj-Napoca cu aproximativ 14% față de aceeași lună din 2020.
Tendința de creștere se reflectă și în prețuri, astfel că prețul mediu pe metru pătrat pentru un apartament de 2 camere a ajuns la 1.634 euro.
Între zonele care au cunoscut în ultimele 2 luni creștere accelerată de prețuri sunt cartierele Bună Ziua (1.736 euro/mp), majoritar cu ansambluri nou dezvoltate, și cartierul Plopilor (2.230 euro/mp).
Astfel, un apartament cu 2 camere cu suprafața de 54 mp, aflat într-un bloc nou, la etaj intermediar, în cartierul Bună Ziua ajunge la 93.000 euro.
Un apartament în cartierul Plopilor, în bloc vechi modernizat, sare de 125.000 euro.
Chiriile au scăzut cu 22% față de luna februarie a anului 2020
Pentru închirierea unui apartament de 2 camere, prețul mediu cerut este de 340 euro/lună.
În zona centrală a Clujului prețurile pot ajunge la 407 euro/lună, față de un minim de 220 euro/lună în Florești.