O nouă companie aeriană intră pe piața din România. FLYONE își face bază la Otopeni

În prezent, FLYONE operează zboruri charter de pe 10 aeroporturi din România și pune la dispoziție un business jet destinat zborurilor private

O companie aeriană cu 9 ani de activitate pe piețele din Republica Moldova și Armenia, FLYONE, își va deschide în această vară o bază operațională la Aeroportul Internațional „Henri Coandă” – Otopeni, marcând debutul oficial pe piața din România.

Două aeronave moderne de tip Airbus A320, cu o  configurație de 180 de locuri, vor fi alocate bazdei din Otopeni. Aceste aeronave sunt dotate cu tehnologie fly-by-wire, comenzi laterale side-stick și cabine silențioase, fiind un model de aeronavă des întâlnită în cadrul companiilor aeriene din Europa.

Pentru început compania va opera zboruri către Verona (Italia), în zilele de marți și vineri, începând cu 10 iunie 2025, Bruxelles (Belgia), în zilele de miercuri și sâmbătă, din 2 iulie 2025 și Tel Aviv (Israel), în zilele de joi și duminică, începând cu 5 iunie 2025.

Fondată în 2016, FLYONE este liderul pieței aviatice din Republica Moldova. Din 2022, compania este membră IATA și deține certificatul de operator aerian emis de Autoritatea Aeronautică Civilă din România, împreună cu licența de operare a Ministerului Transporturilor.

În 2024, compania aeriană a transportat peste 2.4 milioane de pasageri, a lansat 14 rute noi și și-a extins flota cu trei aeronave suplimentare. În prezent operează peste 75 de rute regulate și charter, conectând Bucureștiul, Chișinăul, Erevanul, Tașkentul și alte orașe cu destinații importante din Europa, Orientul Mijlociu , Asia Centrală și Africa de Nord.

CITEȘTE ȘI | Alukonigstahl inaugurează un showroom la Chișinău

- Publicitate -

Vinerea Mare, ziua cu cele mai multe comenzi înregistrate pe Glovo

Anul trecut, în Vinerea Mare s-a înregistrat cel mai ridicat volum de comenzi prin platforma Glovo din cele trei...

Cum arată centrul de fulfillment operat de Helpship în CTPark Oradea

Helpship operează un centru logistic de 20.000 mp și spații de birouri de 1.200 mp, situate în CTPark Oradea,...