Fermierii sunt așteptați la sediile APIA pentru a depune cererile de plată

Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale anunță că termenul limită de depunere a cererilor unice de plată în cadrul Campaniei 2017 este data de 15 mai 2017.

Astfel, în weekend-urile următoare, respectiv 06 – 07 mai și 13 – 14 mai, sediile APIA județene/locale vor funcționa după programul de lucru normal.

În ce privește situaţia depunerii cererilor unice de plată, până la data de 02 mai, ora 12:30, avem înregistrate în baza de date un număr de 652.388 cereri pentru o suprafaţă de 4.093.024,61 hectare.

Fermierii care nu vor depune cererile până la data de 15 mai a.c. nu vor putea beneficia de subvenţii.

Cum arată situația cererilor depuse până acum, pe fiecare județ.

JudețCereri primite până la data de 27.04.2017Suprafaţa pentru care s-au depus cereri (ha)    
Alba16.87887.668,77
Arad15.496120.433,49
Argeş17.604114.744,84
Bacău15.12470.193,28
Bihor28.311155.108,21
Bistriţa Năsăud23.518106.714,1
Botoşani26.915101.792,19
Brăila9.43478.463,97
Braşov11.24972.169,28
Bucureşti4143.503,67
Buzău15.360133.810,91
Călăraşi4.785152.642,01
Caraş-Severin13.66968.435,53
Cluj22.912111.445,59
Constanţa6.592181.240,17
Covasna9.28858.339,34
Dâmboviţa18.99662.952,51
Dolj27.144146.413,4
Galaţi13.15891.043,85
Giurgiu10.00391.864,82
Gorj14.37945.682,04
Harghita19.736111.374,76
Hunedoara13.78670.459,89
Ialomiţa6.419119.236,48
Iaşi17.67489.584,69
Ilfov166226.756,58
Maramureş25.52491.963,87
Mehedinţi16.98667.320,78
Mureş18.233110.710,24
Neamţ20.22675.379,98
Olt24.360133.219,4
Prahova8.35066.599,31
Sălaj17.05568.586,18
Satu Mare13.35898.102,77
Sibiu9.41361.030,2
Suceava37.443114.192,12
Teleorman12.303165.492,79
Timiş13.394212.178,37
Tulcea5.945139.601,06
Vâlcea15.06537.532,7
Vaslui16.520100.376,64
Vrancea17.70778.653,83
Total652.3884.093.024,61
- Publicitate -

Hipermarketul Auchan Târgu Mureș Sud devine ATAC Hiper Discount

Hipermarketul Auchan Târgu Mureș Sud, situat pe bulevardul 1 Decembrie 1918, devine ATAC Hiper Discount by Auchan. Unitatea comercializează...

Salteaua perfectă pentru un somn odihnitor

Somnul este o parte esențială a unei vieți armonioase din toate punctele de vedere. O rutină de odihnă corespunzătoare...