Carrefour a lansat prima cooperativă agricolă bio dezvoltată de producători locali cu sprijinul unui retailer. Aceasta face parte din programul „Grădina Noastră” și se află în comuna Conțești, județul Dâmbovița, la 50 de kilometri distanță de București.
Cooperativa are șase membri, patru angajați permanenți și 12 muncitori sezonieri în perioadele de vârf. Printre produsele cultivate se numără dovlecei, zucchini, dovlecei rotunzi, ardei kapia și iute, castraveți și leuștean verde, vinete, salată, ceapă verde, pătrunjel verde și afine, toate certificate bio și cultivate în condiții sustenabile.
Fermierii cooperativei Grădina Noastră BIO cultivă o suprafață de 10 hectare, dintre care 1.8 ha sunt utilizate pentru 17 solarii de diferite dimensiuni. Pentru anul acesta, estimează o capacitate de producție de peste 200.000 unități de produse.
Pentru cultivare, se utilizează metode sustenabile, precum fertilizarea solului exclusiv cu îngrășăminte naturale sau certificate bio, precum și metoda de rotație a culturilor. Astfel, inițial se cultivă cereale bogate în nutrienți benefici, care contribuie la procesul de regenerare a solului. După recoltarea acestora sunt cultivate legume precum dovlecei, castraveți, vinete, ceapă verde sau salată.
Primele culturi recoltate sunt salata verde, ceapa verde, leușteanul și pătrunjelul – disponibile începând cu luna martie și până la finalul lunii decembrie. În luna mai începe recoltarea dovleceilor, care se mențin în sezon până la sfârșitul lunii noiembrie. Din iunie, portofoliul de produse se extinde cu ardeiul, disponibil și acesta până spre finalul toamnei.
Carrefour va colabora cu 13 cooperative exclusive și 18 partenere
Până la sfârșitul verii, Carrefour va colabora cu 13 cooperative exclusive parte din programul Grădina Noastră care reunesc peste 380 de producători. În plus, retailerul dispune de o rețea extinsă, formată din peste 18 cooperative partenere la nivel național, care activează sub brandul propriu.
Anul trecut, în 2024, programul Grădina Noastră a generat vânzări de 35 milioane de unități. De la începutul anului 2025 până în luna mai, producătorii Grădina Noastră au furnizat 6,46 milioane unități de vânzare în magazinele Carrefour. Mai mult, 47% din totalul generat de produsele românești s-a realizat prin intermediul cooperativelor din Grădina Noastră.