All the European investment, retail, real estate, office and industry news in English language

duminică | 18 octombrie | 2020

40% dintre turiștii străini de pe litoralul bulgăresc sunt români

Bulgaria a fost vizitată, în primele 8 luni ale acestui an, strict în scop turistic, de 216.033 de români, dintr-un total de 641.856 de concetățeni care au călătorit pentru diverse scopuri (inclusiv afaceri, vizite la prieteni și rude etc.).

Dacă în iunie, din cauza pandemiei covid-19, pe litoralul bulgăresc au ajuns doar 9.254 de turiști români, numărul acestora a crescut la 58.313 în iulie și la 110.190 în august.

Ca o comparație cu anii precedenți, în iunie 2019, 33.033 de turiști români au vizitat Bulgaria, în iulie 2019 – 64.555, iar în august 2019 – 148.113.

Dacă mergem cu un an în urmă, în 2018, cifrele turiștilor români au fost următoarele: iunie – 59.880, iulie – 114.048, respectiv august – 137.258.

- PUBLICITATE -

Dacă luăm ca reper luna de vârf august, în acest an au fost cu 25,6% mai puțini turiști români pe litoralul bulgăresc. În total, pentru perioada iunie – august, scăderea numărului de turiști români este de 27,5%, destul de ponderată ținând cont că majoritatea turiștilor au început să călătorească în Bulgaria mai ales după 1 iulie.

Pe primele 8 luni ale acestui an, scăderea incoming-ului pentru Bulgaria a fost de dramatică, de 78,8%, numărul turiștilor străini scăzând de la 4.551.947 în perioada amintită de anul trecut la 1.011.051 în acest an.

Românii au asigurat cei mai mulți turiști străini pe litoralul bulgăresc, firește, după cei autohtoni. Iată topul turiștilor care au vizitat litoralul vecin în perioada iunie – august 2020:

IunieIulieAugustTotal
Bulgaria74347295643458950828940
România925458313110190177757
Germania3606248362315851600
Ucraina178154523320248832
Polonia472182622531144045
Serbia1934719026277641149
Franța438325362009891
UK32677425993699
Rusia236156414293229
Olanda13318679262926
Danemarca828461531081
Suedia31264387682
Norvegia6374402539

Pe primele 8 luni ale anului 2020, Bulgaria a fost vizitată de 1.011.051 de turiști străini, dintre care 216.033 au fost români, ceea ce reprezintă o pondere de 21,36% din total.

În schimb, dacă ne raportăm strict la sezonul estival (lunile iunie, iulie și august), dintr-un total de 450.474 de turiști străini, statisticile au înregistrat 177.757 de români, ceea ce reprezintă o pondere de 39,46%.

De pe celelalte piețe, Bulgaria a suferit scăderi dramatice pentru perioada iunie – august. De exemplu, dinspre Germania scăderea a fost de 85,7% față de anul precedent, dinspre Polonia – 80%, dinspre Ucraina – 83,5%, dinspre Franța – 86,5%, dinspre Olanda 95,75%, dinspre Marea Britanie – 98%, iar dinspre Rusia, de 99%.

Raportat la regiunile Bulgariei, statisticile oficiale pentru luna iulie indică principalele municipalități pentru care au optat turiștii români:

  1. Varna: 33.213 (include stațiunile Nisipurile de Aur, Sf. Constantin și Elena);
  2. Nessebar: 25.244 (include stațiunile Sunny Beach, Nessebar, Obzor și Sveti Vlas);
  3. Balcik: 17.226 (include stațiunea Albena).

Tot în luna iulie, 246 de turiști români au înnoptat în stațiunea montană Bansko, iar 127 de turiști în municipalitatea Samokov, unde se află și stațiunea montană Borovets.

Studiul a fost realizat de touroperatorul Travel Planner, pe baza datelor statistice transmise de către Institutul Național de Statistică al Republicii Bulgaria.

- PUBLICITATE -